Stříbrná svatba

Letos uplynulo přesně čtvrtstoletí od doby, kdy si své ANO řekli náš TISKOVEJ a MANAGERKA ( tehdy ovšem ještě ne v těchto funkcích). Pro Blaženky se naskytla skvělá možnost uspořádat jim při této příležitosti oslavu. A když stříbrná svatba, tak se vším všudy. Napadlo nás, že když jsme tenkrát u toho nemohli být s nimi, čehož určitě (od té doby, co nás znají :-)) i oni litují, tak tentokrát si to už ujít nenecháme. A začali jsme spřádat plány...

Prvořadým úkolem bylo vymyslet, KDE tuto akci uspořádat. A protože nejlépe se rozhoduje "O NÁS, BEZ NÁS", padla v nestřeženém okamžiku volba na Renatu Š. (no v nestřeženém okamžiku... Zkrátka, nebyla tenkrát v hospodě u toho...:-)). Místo bylo odhlasováno všemi přítomnými Blaženkami a Renče nezbylo, než kývnout. Ale stejně si myslíme, že kývla ráda...:-)

 A začala se plánovat svatba...

Nejdůležitější bylo maximální utajení. Za žádnou cenu jsme nechtěli dopustit, aby se o tom dozvěděli snoubenci, což vzhledem k tomu, že na Zábřezí je to samý neplacený pracovník informační služby, byl úkol značně nesnadný. Zajistit, aby  26. 6. byla doma i celá rodina obou snoubenců, včetně ústřední dvojice, chtělo též vynaložit značné úsilí. Proto byl naoko vymyšlen "Tajný výlet Blaženek", o kterém jako nikdo nic nevěděl, kromě informace, že sraz se spacákem a karimatkou je v pět na parkovišti "U Klokana". Ale věděli všichni...:-) Kromě tiskovýho a managerky...:-) Z rodiny byla obeznámena  jen Lucka a Pavlína, byla by přece škoda, kdyby dcery chyběly na svatbě svých vlastních rodičů.

Na první plánovací schůzce jsme se docela bavili. Sepisoval se seznam, co vše je potřeba zařídit a kdo co obstará. Svatební koláče, šaty a kytka pro nevěstu, oblek pro ženicha, oddávající úředník, slib, prstýnky, myrtha, mašličky, svatební brána, jídlo a pití na svatební hostinu...Pak někdo podotknul, že se taky hází rýže... Na otázku:"Jaká?", přišla odpověď: "To je jedno, hlavně ne ve varných sáčkách!!"  V tu chvíli bylo rozhodnuto. Všechny Blaženky si měly sehnat rýži ve varných sáčkách. Čím víc, tím líp. Co se týče dopravních prostředků,  v tom jsme měli od začátku taky jasno. Vzhledem k tomu, že Dana MOC NEMUSÍ kolo, sehnali jsme tandemové... A protože bylo potřeba zajistit i svatební dary, vybrali jsme ze svého středu dobrovolníky(tedy spíš dobrovolnice), které se rozhodly navštívit sexshop. A že své poslání braly naprosto vážně a nechtěly nic ponechat náhodě, navštívily hned dva...:-) A vybraly...:-) A bavily se...:-)

Všechny Blaženky se snažily ze všech sil. Pekly, připravovaly různé druhy salátů, sháněly gril, prase, lornu a maso do ní, stoly, židle...

Zajistit "úředníka" nebyl nakonec žádný problém, protože nám velmi ochotně vyšel vstříc zábřezský starosta Martin; jen jsme mu připravili trošku vylepšený projev (:-)). Poměrně složitě jsme obstarávali  svatební dort. Rozhodli jsme se  pro motiv rozevřené knihy, jejíž jednu stranu tvořila dobová svatební fotografie obou dvou a druhou stranu oddací list z jejich "prvního sňatku". Fotku dodala Květa, o opis oddacího list musela Lucka přes internet žádat MÚ, protože byla v Praze a nemohla dojet, ale oddací list na jedlý papír nám zase narychlo vyráběli v Praze, odkud ho  musela přivést kamarádka Fialky, když se vracela do BT a Fialka ho musela včas dodat do Glorie, kde už měli hotový dort a čekali na potisk ...No, zkrátka svatební přípravy všem zabraly poměrně dost času a vynalézavosti. Blaženky se představily jako dokonalá mafie, ale výsledný efekt stál za to!

V sobotu jsme měli sraz na zahradě už ve dvě, kola pro svatební kolonu si většina z nás musela nechat dovézt dodávkou, protože jsme všichni vezli spoustu věcí, včetně stanů a spacáků apod. a museli jsme proto autem ( složitě přes Doubravici, od Dehtova nás mohli zahlédnout...:-)) Blaženkovský potěr zdobil kola, tandem pro stříbrosnoubence byl vylepšen nejenom fáborky a plechovkami, ale i panenkou ve svatebních šatech, která byla upevněna k řídítkům důmyslným mechanizmem z dílny rodinné firmy Fialka a synové...:-) Na zahradě bylo připraveno ohniště, gril, růžemi nazdobená brána, pod pergolou svatební tabule, nachystány šaty(radši hned troje), závoj a boty pro nevěstu, oblek pro ženicha...Blaženky se na tuhle slávu taky hodily do gala. Klubová trička ozdobily mašličky s myrtou... Starosta Martin svou roli pojal velmi vážně a důstojně, kromě obleku měl na hrudi pověšenou i majestátní placku...

V pět hodin jsme nasedli na kola a vydali se oznámit stříbrosnoubencům, že budou oddáni.:-)

Pohled na Jirku, sedícího pod pergolou s batohem, karimatkou a spacákem, je absolutně nezapomenutelný...Dana byla v tu chvíli o dva domy dále, u svých rodičů, což nám velmi nahrálo do karet. Okamžitě bylo rozhodnuto, že Blaženky ustrojí Danu, Blamuži Jirku a ten si, co by ženich, o ni přijde říct k jejím rodičům. Tiskovej asi chvíli nevěřil, ale v momentu, kdy uviděl i nazdobeného Tarzana, coby jeho svědka, bylo mu jasno...

Ženich v obleku a panna nevěsta v bílých šatech usedli na tandem a s celou kolonou se vydali na cestu za nebývalého zájmu starousedlíků, kterým mohli oči vypadnout... Dana s Jirkou netušili, kam jedou, věděli jen asi proč...

Když jsme všichni vjeli k Renatě na zahradu a stříbrosnoubenci uviděli svatební bránu i s nastrojeným starostou, nemohli potlačit své dojetí. Jak jinak si vysvětlit jejich věty:"Bože, to jsou pitomci...Já se na to ....apod.":-)))

Kola byla odložena, špalír nachystán, Svatební pochod spuštěn a Martin mohl začít oddávat...Byli jsme připraveni i na možnost, že by Jirka nebo Dana mohli dělat drahoty a případně pronést i NE. Toho si Martin neměl vůbec všímat, naopak...Ale stříbrosnoubenci prokázali svoji vyzrálost a my se dočkali jejich vzájemného Ano a políbení. Pak se na ně z ničeho nic začala sypat zrníčka rýže, a pak už to nebyla zrníčka, ale vzduchem lítaly pytlíky...:-)Došlo i na  vzájemnou výměnu stříbrných prstýnků. Svatební slib byl stvrzen podpisy. Tarzan ovšem pouze otiskl svou tlapku. Po obřadu ještě zazněla píseň: "Když si báječnou ženskou vezme báječnej chlap..."

Po gratulacích byl čas na přípitek a  rozbalování svatebních darů:-) A zkoušení svatebních darů:-))) Zejména Jirka v kuchařské zástěře ze sexshopu byl naprosto k sežrání:-) Pak ještě Dana hodila svatební kytku a když si zkontrolovala, že ji opravdu chytla Pája,  nic nebránilo tomu, aby zábava mohla začít. Takže jsme  jedli, pili, zpívali a tancovali...Zkrátka jsme se úžasně bavili a ti, co už byli unavení, postupně ulehali do svých stanů a spacáků... (Jen tři Blaženky vydržely až do rána a když se ještě jedna probudila,  rozhodly se v pět hodin zkusit zábřezské koupaliště...Úžasná voda, ale jen chvíli...Jedna málem zmrzla, ale naštěstí - opět dle hesla: Blaženka Blažence... - byla zachráněna jinou Blaženkou. Nicméně koupání to bylo nezapomenutelné!).

Ráno se pokračovalo. V příjemné atmosféře se polehávalo, povídalo, dojídalo a dopíjelo. Květa navařila výbornou česnečku, která velké většině zúčastněných zvedla náladu. Po druhé hodině odpoledne jsme se všichni rozjeli do svých domovů.

Byla to skvělá akce, na kterou, myslím, většina ze zúčastněných (nakonec 44 lidí) nezapomene. Starosta Martin se za své služby stal členem našeho fanclubu.

Proslov - Vazeni_stribrosnoubenci.doc (34 kB) 

zdenekhamanphotography.com/2010-06-26/Stribrna-svatba/